11 lutego IKEA Kraków na cały dzień wyłączyła muzykę i reklamy, przyciemniła oświetlenie, udostępniła specjalną strefę wyciszenia oraz kasy z pierwszeństwem dla klientów ze spektrum autyzmu. Tak będzie w każdy wtorek. To tylko część rozwiązań, które mają ułatwić robienie zakupów i podnieść komfort przebywania w sklepie osobom nadwrażliwym sensorycznie.

Cieszymy się, że robi się coraz więcej, aby ułatwić funkcjonowanie osobom ze spektrum autyzmu i zrozumieć ich optykę. W IKEA zawsze staramy się być otwarci na wszystkich i każdemu klientowi zapewnić maksymalny komfort zakupowy. Wprowadzenie Wtorków Przyjaznych Sensorycznie było więc dla nas naturalną decyzją. Nieprzypadkowy był również wybór dnia. We wtorki między 15:00 a 17:00 „Godziny Ciszy” obowiązują w sąsiadującej z nami Galerii Bronowice. Teraz osoby z wysoką wrażliwością na bodźce zewnętrzne będą mogły zaplanować zakupy w kilku miejscach tego samego dnia.
Sabina Patryas-Bolesta, Koordynator ds. Zrównoważonego Rozwoju z IKEA Kraków
Dziękujemy IKEA Kraków za zaproszenie do udziału w projekcie, otwartość na wszelkie nasze sugestie i chęć wprowadzenia licznych, często kłopotliwych pod względem technicznym zmian. Niektóre z nich, jak choćby wyłączenie suszarek w toaletach i zastąpienie ich na ten dzień ręcznikami papierowymi, osobom neuronormatywnym mogą wydawać się prozaiczne. Jednak dla osób ze spektrum autyzmu są wręcz zbawieniem, ponieważ każdy dodatkowy dźwięk, zapach, błysk światła czy dotyk może doprowadzić do przebodźcowania.
Alicja Loranc, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Autyzmem „ZACISZE”
Pytania dotyczące projektu prosimy kierować do:
Sabina Patryas, IKEA Kraków
e-mail: sabina.patryas@ingka.ikea.com
Przemysław Pawluś, Open Media Public Relations
tel. 608 642 583, e-mail: przemek@openmedia.pl
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).
Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.
Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie jedenaście sklepów IKEA i pięć Punktów Odbioru Zamówień, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 27 sklepów IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.
W roku finansowym 2019 ponad 30 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 118 mln wizyt.
*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza 374 sklepami w 30 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.
IKEA Kraków istnieje od 1998 roku. We wrześniu 2011 roku zakończyła się przebudowa sklepu, po której obiekt stał się jednym z najnowocześniejszych sklepów IKEA w Polsce. W międzynarodowym konkursie IKEA Store Award 2014, IKEA Kraków uznana została za jeden z 5 najlepszych sklepów IKEA na świecie. Ocenie poddawane były m.in. takie czynniki, jak: standardy pracy, niska rotacja pracowników, współpraca z lokalnymi dostawcami czy zadowolenie klientów. W 2018 IKEA Kraków ponownie uznana została za najlepszy sklep IKEA w Polsce i nominowana do konkursu globalnego. IKEA Kraków oferuje blisko 10 tys. produktów zlokalizowanych w 86 inspirujących wnętrzach. Ponadto posiada przestronną restaurację z 550 miejscami siedzącymi, z bezpłatnym dostępem do Internetu, miejscem dla karmiącej mamy oraz strefą zabawy dla najmłodszych, a także bezpłatny pokój zabaw Smaland z profesjonalną opieką dla dzieci w wieku 3-10 lat.