Urządzając kuchnię, szukamy inspiracji w internecie, prasie branżowej, katalogach. Nic jednak nie zastąpi możliwości obejrzenia autentycznych pomieszczeń i podpatrzenia rozwiązań w nich zastosowanych. Okazuje się, że wcale nie musimy odwiedzać w tym celu znajomych czy sąsiadów. IKEA Kraków przeniosła bowiem do sklepu ponad 30 kuchni z istniejących mieszkań.
Trudne pomieszczenie nie istnieje
Do sklepu przeniesiono m.in. niewielką kuchnię rodziny z małym dzieckiem, mieszkającej przy ul. Radzikowskiego, średniej wielkości kuchnię małżeństwa z długoletnim stażem, mieszkającego w bloku z wielkiej płyty na ul. Palacha oraz kuchnię połączoną z jadalnią na nowym osiedlu przy ul. Czyżewskiego. Można zajrzeć do kuchni należącej do młodej pary z Zabłocia o powierzchni niecałych 3 m2 i rodzinnego mieszkania w Woli Justowskiej z przestronną kuchnią o powierzchni ponad 3 m2. Każdy, kto uważa, że jego kuchnia jest trudna do urządzenia, powinien zobaczyć, z jakimi problemami borykało się młode małżeństwo z Prokocimia czy jak z wystającym kaloryferem i odpowietrznikami poradziła sobie para ze Skawiny.
- Wiemy, że proces tworzenia wymarzonego wnętrza nie jest łatwy. Najczęstszymi problemami, jakie zgłaszają nam klienci są: nietypowe podłączenia wodno-kanalizacyjne oraz gazowe, wystające kaloryfery, piecyki oraz rury, krzywe ściany, zbyt nisko usytuowane parapety, a także niewielki metraż – wylicza Anna Śliwa, Interior Design Manager w IKEA Kraków. – W nowym dziale mebli kuchennych prezentujemy funkcjonalne rozwiązania tych problemów. Kuchnie mają zróżnicowane powierzchnie i kształty, a aranżacje które proponujemy są nie tylko praktyczne, ale też dostosowane do indywidualnych potrzeb i gustów klientów – dodaje Anna Śliwa.
Dobrym przykładem jest kuchnia o powierzchni 9 m2, należąca do mieszkającego w Modlniczce starszego małżeństwa. Para zafascynowana jest tradycyjnym stylem skandynawskim i w tym klimacie urządziła cały dom. Zdecydowali się więc na ciemnobrązowe blaty kontrastujące ze śmietankowymi frontami. Na ścianach zamiast płytek wyłożono odpowiednio zaimpregnowaną sosnową boazerię.
W kuchni ze Swoszowic pokazano z kolei pomysł na zabudowę całej ściany. Dla mieszkającej tu rodziny niezwykle ważna jest ekologia. Cała kuchnia utrzymana jest w stylu eko – od uprawy roślin i ziół po naturalne materiały. Połączenie czarnego frontu zrobionego z butelek PET z ciepłym laminatem jesionowym okalającym okno, tworzy wrażenie równowagi i wyważenia. Zmieściła się w niej zmywarka, wygodny zlew, duża lodówka w zabudowie i całkiem spory blat roboczy. Wnęka okienna została zagospodarowana na siedzisko do stołu.
Ciekawy układ ma kuchnia z kamienicy na krakowskim Kazimierzu. Znajduje się w niej wiele kątów i wnęk, które udało się pomysłowo zagospodarować. Największa z nich stanowi spiżarkę z regałami. W drugiej wnęce umieszczono wysoką zabudowę z lodówką, piekarnikiem i mikrofalą oraz szafkami do przechowywania. Znajdziemy tu również kaloryfer przysłonięty przez wózek z szufladką. Mimo dużej ilości szafek, kuchnia nie wygląda ciężko, ponieważ jest w niej spora ilość przeszkleń odbijających światło.
IKEA Kraków istnieje od 1998 roku. We wrześniu 2011 roku zakończyła się przebudowa sklepu, po której obiekt stał się jednym z najnowocześniejszych sklepów IKEA w Polsce. W międzynarodowym konkursie IKEA Store Award 2014, IKEA Kraków uznana została za jeden z 5 najlepszych sklepów IKEA na świecie. Ocenie poddawane były m.in. takie czynniki, jak: standardy pracy, niska rotacja pracowników, współpraca z lokalnymi dostawcami czy zadowolenie klientów. IKEA Kraków oferuje ponad 9 tys. produktów zlokalizowanych w 64 inspirujących wnętrzach. Ponadto posiada przestronną restaurację na 500 miejsc siedzących z bezpłatnym dostępem do Internetu, miejscem dla karmiącej mamy oraz strefą zabawy dla najmłodszych, a także bezpłatną bawialnię „Czarodziejski Las Smaland” z profesjonalną opieką dla dzieci w wieku 3-10 lat.
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).