10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
Trudną sytuację polskich szpitali zajmujących się profilaktyką i lecznictwem psychiatrycznym i psychologicznym, zwłaszcza dzieci i młodzieży,
dodatkowo pogłębiła pandemia COVID-19. W odpowiedzi na ten problem IKEA przekazała 37 oddziałom psychiatrii dziecięcej w całym kraju wyposażenie o łącznej wartości ponad 1,6 miliona złotych.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc w szpitalach część młodych pacjentów wymagających hospitalizacji jest kierowana na oddziały dla dorosłych.
Przyjazna atmosfera ma ogromne znaczenie w powrocie do zdrowia. Wsparcie od IKEA zapewniło kompleksową pomoc. Dzięki produktom, które otrzymaliśmy, mogliśmy stworzyć naszym pacjentom warunki możliwie dla nich najbardziej przyjazne i bezpieczne. Warto zaznaczyć, że pobyt na dziecięcych i młodzieżowych oddziałach psychiatrycznych różni się od hospitalizacji pediatrycznej. Prowadzimy z dziećmi różne zajęcia: terapeutyczne, edukacyjne i wychowawcze, na których korzystamy z materiałów przekazanych przez IKEA. Przykładem takich zajęć jest arteterapia, czyli terapia przez sztukę. Propozycję pomocy od IKEA otrzymaliśmy w czasie, kiedy potrzebowaliśmy jej jeszcze bardziej, niż kiedykolwiek. Wstrzymanie odwiedzin i przepustek terapeutycznych po wybuchu epidemii COVID-19 dodatkowo utrudniło sytuację naszych pacjentów. Dlatego ogromnie doceniamy pomoc IKEA oraz energię i entuzjazm osób zaangażowanych w akcję.
dr n. med. Aleksandra Lewandowska, Koordynator medyczny oddziału psychiatrycznego specjalistycznego szpitala im. J. Babińskiego w Łodzi.
Ze względu na pandemię koronawirusa dzieci i młodzież zmagające się z zaburzeniami psychicznymi, zostały dodatkowo obarczone długotrwałym stresem i izolacją od najbliższych. Mam nadzieję, że przekazane przez IKEA meble, a także zabawki i materiały edukacyjne pozwoliły stworzyć dzieciom domową, bezpieczną przestrzeń, w której odnajdują spokój i równowagę. Dom to dla każdego człowieka niezwykle ważna przestrzeń. Młodzi pacjenci szpitali psychiatrycznych i ich rodzice nieraz spędzają na oddziałach dużo czasu, dlatego chcieliśmy zapewnić im jak najlepsze warunki.
Agata Czachórska, Dyrektorka ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Retail w Polsce
Światową Federację Zdrowia Psychicznego w 1992 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problematykę zdrowia psychicznego oraz walka ze stereotypami na temat zaburzeń psychicznych.
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).
Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.
Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie jedenaście sklepów IKEA i dwadzieścia dwa Punkty Odbioru Zamówień, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 32 sklepy IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.
W roku finansowym 2020 ponad 25 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 154 mln wizyt.
*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza 378 sklepami w 31 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.