Meble, zabawki, pościel, książki i wiele innych – łącznie ponad 1500 produktów ze sklepu IKEA Poznań trafiło do szpitala „Zdroje” w Szczecinie. Przekazane dary są odpowiedzią na najbardziej palące potrzeby dzieci w zachodniopomorskiej placówce. To efekt ogólnopolskiej akcji #PomagamyRazem zorganizowanej przez IKEA we współpracy m.in. z Rzecznikiem Praw Dziecka. Produkty wyposażenia wnętrz o łącznej wartości ponad 1,6 mln złotych trafią do 37 oddziałów psychiatrii dla dzieci i młodzieży w całej Polsce.
Pomoc dla Szpitala „Zdroje” to kolejne wsparcie IKEA w Szczecinie. Wcześniej we współpracy z Urzędem Miasta firma wyposażyła specjalne mieszkania przeznaczone na kwarantannę dla osób z personelu medycznego, które z narażeniem swojego życia i zdrowia walczą z wirusem. Dzięki współpracy IKEA i partnerów już 35 gmin w Polsce otrzymało pomoc w doposażeniu lokalnych centrów kwarantanny. Z przekazanego sprzętu będzie mogło skorzystać ponad 400 osób przebywających w instytucjonalnej kwarantannie na terenie swojej gminy.
Młodzi pacjenci szpitali i oddziałów psychiatrycznych, w związku z licznymi obostrzeniami i zmianami w sposobie funkcjonowania szpitali związanymi z epidemią COVID–19, potrzebują teraz wsparcia jeszcze bardziej niż zwykle. Dlatego dzieci i młodzież odbywające leczenie w szpitalu „Zdroje” w Szczecinie otrzymały m.in. meble, zabawki, kredki, książki, artykuły do rysowania, maty gimnastyczne, gry podłogowe czy puzzle, które umożliwią im kreatywne spędzanie czasu w przyjaźniejszym, bardziej domowym wnętrzu. Przekazane elementy wyposażenia wnętrz, zabawki, sprzęt multimedialny i AGD pomogą placówkom w codziennej pracy i przeprowadzaniu jeszcze efektywniejszych terapii zajęciowych.
Akcja wspiera działalność oddziału, którego pacjenci w szczególny sposób takiej pomocy potrzebują. W naszym Oddziale Psychiatrii Dziecięcej i Młodzieżowej każdego roku leczonych jest ponad pół tysiąca dzieci i młodzieży. W zależności od jednostki chorobowej i efektywności prowadzonych terapii pacjenci spędzają tu od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Czas pandemii był dla nich szczególnie trudny i ciężki do zniesienia, gdyż ze względu na zakaz odwiedzin dzieci przez długi czas nie mogły i nadal nie mogą spotykać się z najbliższymi. Spośród przekazanych darów młodszym dzieciom największą radość sprawiły oczywiście gry i zabawki. Nieocenione były również artykuły papiernicze, które przekazane zostały do wykorzystania podczas warsztatów terapeutycznych. Przytulne, kolorowe komplety pościeli, w które można się wtulić, ściskając w ramionach otrzymane maskotki, uczyniły rytuał zasypiania zdecydowanie łatwiejszym i bardziej radosnym. Istotnym wsparciem ciężkiej pracy personelu oddziału okazało się duże, przenośne lustro. Stało się ono nieodzownym elementem terapii psychologicznej dla pacjentów dotkniętych chorobami zaburzenia odżywiania
mówi dr n. med. Łukasz Tyszler - Dyrektor szpitala „Zdroje” w Szczecinie.
Dzieci i młodzież często zmagają się z trudnymi emocjami i niepokojem. Izolacja związana z epidemią oraz strach o przyszłość swoją i bliskich może dodatkowo pogłębiać ten stan. Ważną rolę w procesie zdrowienia dzieci, które odbywają leczenie na oddziale psychiatrycznym, odgrywa otoczenie. Dlatego jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc. Dzięki wsparciu od IKEA i partnerów dzieci mogą teraz wracać do zdrowia w bardziej przyjaznym, kolorowym miejscu
podkreśla Magdalena Knop – Rzeczniczka szczecińskiego szpitala „Zdroje”.
To wspaniała inicjatywa i cieszę się, że IKEA zwróciła się do mnie o jej wsparcie. Jako Rzecznik Praw Dziecka od dawna zwracam uwagę na trudną sytuację oddziałów psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży i jestem pewien, że materialne wsparcie dla nich ze strony IKEA i jej partnerów może sprawić wiele dobrego. A jest tym cenniejsze w sytuacji, gdy świat trzyma w swoich kleszczach pandemia koronawirusa
podkreśla Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak.
Dom to niezwykle ważna przestrzeń dla IKEA. Powinien być ostoją bezpieczeństwa i rozwoju. Tymczasem epidemia koronawirusa – i związana z nią często długotrwała izolacja – negatywnie wpłynęły na zdrowie psychiczne wielu osób, w tym dzieci i młodzieży. Zobowiązaliśmy się, jako biznes odpowiedzialny społecznie, wesprzeć lokalne społeczności w pokonaniu trudności, wynikających ze skutków pandemii. Szpitalne oddziały psychiatryczne są ważnym elementem powrotu do zdrowia dla wielu pacjentów, a nam zależy na tym, by dzieci i rodzice spędzali w nich czas w jak najlepszych warunkach. Dlatego #PomagamyRazem
zaznacza Katarzyna Dulko–Gaszyna, Dyrektorka ds. zrównoważonego rozwoju IKEA Retail.
Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony kolejno z pierwszych liter imienia i nazwiska założyciela firmy oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).
Wizją IKEA jest tworzenie lepszego codziennego życia dla wielu ludzi. Oferujemy funkcjonalne i dobrze zaprojektowane artykuły wyposażenia domu, które łączą jakość i przystępną cenę. Działamy w zgodzie ze zrównoważonym rozwojem, realizując strategię People & Planet Positive.
Grupa Ingka* w Polsce posiada obecnie jedenaście sklepów IKEA i dziewiętnaście Punktów Odbioru Zamówień, które zarządzane są przez IKEA Retail. Jest również właścicielem pięciu centrów handlowych zarządzanych przez Ingka Centres Polska oraz zlokalizowanego w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego Centrum Dystrybucji zaopatrującego 27 sklepów IKEA w Europie Środkowej i Wschodniej. Do Grupy Ingka należy również sześć farm wiatrowych w Polsce, które wytwarzają więcej energii odnawialnej, niż roczne zużycie energii związane z działalnością IKEA na polskim rynku.
W roku finansowym 2019 ponad 30 mln osób odwiedziło polskie sklepy IKEA, a strona IKEA.pl odnotowała ponad 118 mln wizyt.
*Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, jest największym franczyzobiorcą IKEA. Na całym świecie zarządza 374 sklepami w 30 krajach. Nazwa Ingka powstała od nazwiska założyciela IKEA – Ingvara Kamprada.